Меню
Популярні статті
  Календар
  «    Серпень 2021    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031 
  Архів новин
  Червень 2021 (9)
  Травень 2021 (6)
  Квітень 2021 (13)
  Березень 2021 (24)
  Лютий 2021 (26)
  Січень 2021 (14)
  Наше опитування

  10
  9
  8
  7
  6
  5
  4
  3
  2
  1


  Онлайн
  Всього на сайті: 1
  Користувачів: 0
  Гостей: 1
  Погода

  » » Підліткова наркоманія та її профілактика
  Підліткова наркоманія та її профілактика
                                                                           Підліткова наркоманія та її профілактика 
  Наркоманія – це захворювання, що виникає у разі систематичного вживання речовин, що включені до списку наркотиків, та проявляється психічною та фізичною залежністю від них.
  Вся історія людства тісно пов’язана з вживанням засобів, які можуть змінювати психічний стан людини. На жаль, неможливо охопити всі причини, які спонукають людину до вживання психотропних препаратів. Зараз наркотики тісно переплелись з життям суспільства. Вони суттєво впливають на кожного, незалежно від того, вживає їх людина чи ні. В деяких країнах наркоманії і токсикоманії, особливо серед підлітків і молоді, набули характеру епідемії. Наслідками вживання наркотиків є втрата працездатності і здоров’я в молодому віці, смерть внаслідок передозування або спричинена ускладненнями наркоманії, поширення ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів, соціальна дезадаптація, зростання злочинності.
  Тому кожному дуже доречно знати, які негативні соціальні, правові і медичні наслідки приносить знайомство з цією отрутою.
  В останні десятиріччя спостерігається швидке зростання наркоманії та її омолодження. В коло споживачів наркотиків втягується досить значна кількість молоді та підлітків. Саме у підлітковому віці, як правило, вперше вживаються наркотичні речовини, тому дуже важливо вміти помітити та розрізнити ранні ознаки вживання наркотиків, коли проблема ще не набула хронічного характеру і значно легше піддається корекції.

  Підліткова наркоманія та її профілактика

  Діагностичними критеріями наявності наркоманії, тобто залежності від психоактивних засобів, є наявність у дитини не менше трьох із нижче перерахованих ознак:
  - суб’єкт часто приймає препарат у великих дозах і більш тривалий час, ніж сам планував;
  - їм володіє постійне бажання або ж він здійснює одну або декілька безуспішних спроб скоротити або врегулювати прийом препарату;
  - багато часу витрачається на діяльність, пов’язану з добуванням препарату, його вживанням (наприклад постійне куріння) і на те, щоб прийти в себе після впливу наркотику;
  - перебування в стані сп’яніння або абстиненції як раз в той момент, коли було необхідно виконання яких-небудь важливих обов’язків в навчальному закладі або вдома (наприклад, прогул), або ж в той момент, коли вживання наркотиків пов’язане з ризиком для життя;
  - продовження прийому наркотику незважаючи на явні негативні наслідки для здоров’я
  В загальних рисах формування залежності відбувається в наступній послідовності:
  1. Експеримент. На цьому етапі підліток вивчає, як можна підняти собі настрій за допомогою наркотичних речовин. Він на власному досвіді визначає дію наркотичних речовин на свідомість.
  2. Періодичне вживання (стадія контрольованого прийому). Прийом наркотичних речовин пов’язаний з якимись обставинами. Періодичне вживання характерізується певним ступенем самоконтролю за частотою вживання та дозою.
  3. Регулярне вживання. На цьому етапі підліток більше не вживає наркотик тільки для того, щоб отримати позитивні емоції, він також намагається позбавитись від негативних емоцій та станів.
  4. Нав’язлива ідея. На цьому етапі підліток в значній мірі розраховує на наркотик як на засіб позбавлення від негативних емоцій.
  5. Формування психофізіологічної залежності. Останнім етапом є психофізіологічна залежність. На цьому етапі підлітку важко стає відтворити позитивні моменти, які раніше мотивували його поведінку. Тепер замість ейфорії він отримує лише можливість ненадовго перепочити від фізичних та психічних проблем. Мотиви прийому наркотиків у дітей та підлітків виявити дуже важко. Це може бути і цікавість, і бажання відчути ейфорію, і бути „таким як усі” в групі, і виглядати більш дорослим. Чим молодший пацієнт, тим більше значення має груповий мотив. Доказом цього є те, що довгий час діти та підлітки вживають психоактивні речовини без вибору, ті, які вдалося знайти, і важливим є саме спільне сп’яніння, яке зближує групу, урівнює її членів.
  Дуже важливою метою, яка стоїть перед вчителями, є раннє виявлення ознак вживання наркотичних або психотропних речовин підлітками. Наслідками виявлення мають бути відповідні виховні дії.

  Підліткова наркоманія та її профілактика

   Як правило, перший прийом наркотиків стається під впливом більш досвідчених наркоманів або в компанії. Тільки в поодиноких випадках людина починає пробувати наркотики за особистої ініціативи. Це в основному підлітки з акцентуацією особистості, які найчастіше дізнаються про наркотики від наркоманів. Знання проявів наркоманії, зокрема наркотичного сп’яніння, може допомогти вчителям, батькам вчасно помітити, що дитина почала вживати наркотики. Дуже часто батьки навіть не підозрюють про це, хоча й помічають, що син або дочка приходять додому в незвичайному стані – схвильованими, надмірно активними, або в них блищать очі, порушена координація рухів і дикція, а загалом нагадує алкогольне сп’яніння, але при цьому запаху спиртного немає. Батьки заспокоюються, вважаючи, що все гаразд, дитина не пила спиртного.

  Деякі ознаки, що змусять педагогів насторожитись:

   

  - втрата інтересу до старих уподобань;
  - зниження успішності, прогули занять;
  - часті, різкі й непередбачувані зміни настрою;
  - самоізоляція в сім’ї: дитина уникає батьків, по телефону відповідає нишком, уникає участі в сімейних справах;
  - скритість, байдужість, прагнення до самотності;
  - пропажа з будинку грошей, цінностей;
  - зростаюча облудність, хитрість, спритність;
  - зміна апетиту, втрата його або різке підвищення.Але дитина однаково худне;
  - неохайність, незацікавленість у зміні вбрання. Можуть зявитися татуювання і малюнки на руках;
  - зовнішній вигляд нездорової людини – блідість, набряклість, почервоніння очей, наліт на язику;
  - безсоння, швидка втомлюваність, що змінюється непояснимою бадьорістю;
  - сліди уколів – маленькі червоні краплі на венах;
  - часті синці, порізи, опіки від сигарет на венах рук, які підлітки не можуть пояснити;
  - надмірно розширені або звужені зіниці;
  - наявність шприців, голок, закопчених ложок або посуд, невідомих вам пігулок, порошків, трав, особливо коли це все сховано в затишні місця;
  - нічна відсутність.
  Різноманіття підходів до профілактики наркоманії поділяють в такий спосіб:


  - Інформаційний підхід. Він заснований на поширенні інформації про наркотики. Знання про наслідки вживання наркотичних речовин стануть ефективним поштовхом для формування здорової поведінки й відмови від наркотиків.
  - Педагогічний підхід пояснює ризик формування девіантної поведінки шкідливими звичками, педагогічною занедбаністю, вихованням у соціально неблагополучних сім’ях.
  - Духовно – орієнтований підхід розуміє наркоманію як вираз кризи духовності в суспільстві. Ціль профілактики наркоманії – сформувати в підлітка моральну поведінку, систему цінностей, з якої наркотик був би виключений.
  - Дозвіллєвий підхід вважає, що профілактика наркоманії полягає в розвитку альтернативної діяльності. Для цього необхідно розвивати такі соціальні програми, у яких підлітки могли б реалізовувати власні потреби в гострих відчуттях, прагнення до ризику, підвищену поведінкову активність.шаблоны для dleскачать фильмы
  Переглядів: 1463
  Коментарів: 0
  Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
  Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.


  Інформаційне повідомлення
  Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.